TJ Dobruška - fotbalový oddíl

Rok založení: 1909
Klubové barvy: modrá a žlutá
Počet družstev:

  • 2x dospělí (B-tým - okresní přebor)
  • 1x starší dorost (krajský přebor)
  • 1x mladší dorost (krajský přebor)
  • 1x starší žáci (krajský přebor)
  • 1x mladší žáci (krajský přebor)
  • 2x starší přípravka (krajský přebor, B-tým - okres)
  • 1x mladší přípravka (krajský přebor)

Dobrušský fotbalový oddíl slavil v roce 1999 devadesáté výročí svého založení. Největšími úspěchy byly pro oddíl z pod Orlických hor občasné postupy z okresního přeboru, ale setrvat v krajských soutěžích trvaleji se Dobrušským dlouho nedařilo. Až na konci osmdesátých let dvacátého století, zaznamenal dobrušský oddíl výrazný vzestup zásluhou koncepční práce s mládeží započaté v letech sedmdesátých.

Postup dospělých do 1.A třídy

V roce 1989 postoupil A - tým dospělých do východočeské I. B třídy, kde se celek příliš dlouho neohřál a v roce 1991 si polepšil o stupínek výše do I. A třídy (mužstvo vedli trenér Milan Petřík, asistent Vladislav Balcar). Zde se již tým zabydlel natrvalo. V sezóně 1996 - 1997 dosáhl TJ Dobruška historicky nejlepšího umístění, když skončil za celky TJ Sokol Deštné a béčkem AFK Chrudim na třetí příčce.

Milan Petřík

V roce 1996 se dobrušští dorostenci radovali ze zisku titulu oblastního přeborníka. Soutěži dominovali ziskem sedmasedmdesáti bodů a konta soupeřů zatížili celkem 115 góly! Mužstvo tehdy vedl kouč Milan Petřík, který se vrátil z angažmá v divizním SK Náchod. Dobrušský rodák a odchovanec místního fotbalu Milan Petřík vlastnící profi-licenci poté odešel do prvoligového SK Hradec Králové, kde se z dorostu přes B-tým dospělých postupně propracoval až lavičku prvního celku - účastníka Gambrinus ligy, kde na jaře 2001 absolvoval nakonec neúspěšné záchranářské práce. Nyní působí jako asistent trenéra u prvního mužstva FK Mladá Boleslav usilujícího o postup do nejvyšší domácí soutěže.

Byl to právě trenér Petřík, kdo dovedl dobrušský A-tým dospělých k postupu do I. A třídy a dorost k zisku oblastního přebornického titulu. Z úspěšného dorosteneckého kádru naskočila do áčka dospělých čtveřice Marcel Hájek, Roman Doubek, Roman Kunc a Jan Zrzavý. Hájek posléze hostoval v ligové rezervě SK Hradec B, s níž vybojoval postup do ČFL. V roce 1998 se stal nejdražším hráčem přestupujícím z Dobrušky. Mimořádný kanonýr s týmem FK Náchod-Deštné postoupil z krajského přeboru do divize a v letošní sezoně 03/04 je na nejlepší cestě do České fotbalové ligy. Kunc si vyzkoušel ČFL při hostování v Mělníku. Poté ho však zabrzdilo zranění. Třetí talent Doubek nastupoval v dorostenecké lize za SK Hradec, posléze se prosadil i v ligové juniorce.

Nejvýše hrajícím dobrušským odchovancem historie je Lukáš Killar,

který jako kmenový hráč Dobrušky působil několik let v mládežnických družstvech FK Pardubice. V létě roku 1999 se uskutečnil přestup do druholigového AFK Atlantic Lázně Bohdaneč. Na sklonku roku 2000 o českého reprezentanta do dvaceti let projevil zájem Slovan Liberec. Na jaře 2001 dostal Killar přiíležitost v základní sestavě prvoligového áčka. Ve vítězném zápase v Ostravě na Baníku (0:1) uhlídal Milana Baroše. Od té doby Killar další příležitost nastoupit v základní sestavě nedostal a pravidelně nastupoval za divizní rezervu čtvrtfinalisty Poháru UEFA. V roce 2002 byl zapůjčen na hostování do slovenského Trenčína, odkud se po půlroce vrátil na sever Čech. V současné době hostuje v druholigovém Kladně.

V roce 1998 postihly dobrušský Městský stadión ničivé povodně,

navíc zásluhou výstavby silničního obchvatu města přišel fotbalový oddíl o tréninkovou plochu. Areál se podařilo uvést do původního stavu a navíc došlo k jeho radikálnímu rozšíření. V roce 2001 přibyly ke dvěma stávajícím travnatým plochám tři hřistě na malou kopanou a další tréninková plocha regulérních rozměrů s písčitohlinitým povrchem (v zimě 2003 byla plocha osvětlena). Na podzim 2002 byla zaseta třetí travnatá plocha, která se bude používat nejdříve za rok po zasetí.

/six/
 
copyright © TJ Dobruška. All rights reserved
webdesign da-buben, powered by Foxo, s.r.o., programmed by midEurope consulting, s.r.o.